Warto wiedzieć

Całoroczne domy z bali

Domy z bali całoroczne to świetna propozycja dla wszystkich ceniących zdrowe życie w zgodzie z naturą. To także szybkie i ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać latami na swój własny wymarzony dom. Domy drewniane całoroczne to również ciekawa oferta dla ludzi odważnych, z fantazją i z charakterem. Domy te mają bowiem wiele walorów, z którymi warto się zapoznać i je przeanalizować.

Całoroczne domy z bali wykonywane są z okrągłych, półokrągłych lub prostokątnych bali. Nie wymagają specjalnego dodatkowego ocieplania, gdyż wilgoć wewnątrz drewnianych pomieszczeń utrzymywana jest przez ściany, które pochłaniają lub oddają część wilgoci zawartej w powietrzu. Podobnie jest z utrzymaniem ciepła, drewno doskonale izoluje, a drewniane ściany są zawsze ciepłe w dotyku.

Drewno jest jednym z najdoskonalszych materiałów do budowy domu. Charakter drewnianych domów jest wyjątkowy, niepowtarzalny i niezwykły, a panujący w nich mikroklimat zdrowy, naturalny oraz przyjazny dla organizmu człowieka. Drewno poprzez wydzielanie specyficznych olejków eterycznych oraz dzięki zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, pozytywnie działa na układ oddechowy i pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Domy z bali przez swoje właściwości latem zapewniają przyjemny chłód, zaś zimą ciepło i uczucie przytulności.

Do budowy domów drewnianych zwykle stosuje się drewno sosnowe, świerkowe lub modrzew. Bale drewna poddawane są specjalnej obróbce i suszeniu, co sprawia, że cała konstrukcja budynku jest wyjątkowo trwała oraz odporna na czynniki zewnętrzne.

Całoroczne domy z bali są bezpieczne, gdyż posiadają odpowiednią ochronę przed ewentualnym pożarem, w postaci zastawek przeciwogniowych. Natomiast należyte wypełnienie izolacyjne, zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń, co sprawia, że domy te łatwo i szybko się ogrzewa.

Domy drewniane dzięki swojej prostej konstrukcji oraz krótkim terminom budowy, stanowią coraz większą konkurencję dla powszechnie stosowanej zabudowy murowanej. Domy z bali mogą mieć przeróżny charakter, od klasycznych, małych domków w stylu wiejskim, czy góralskim po nowoczesne, okazałe, wielokondygnacyjne rezydencje. Doskonale sprawdzają się w różnych projektach.

Domy z bali pięknie prezentują się na tle górskich lub leśnych krajobrazów, idealnie harmonizując z otaczającą je przyrodą. Niejako wtapiają się w tło. Są oryginalne i wyjątkowe, nigdy nie wyglądają identycznie, gdyż struktura każdego kawałka drewna jest inna. Świetnie prezentują się w połączeniu z naturalnym kamieniem i innymi naturalnymi surowcami. Jeżeli zadba się o właściwą konserwację domy drewniane całoroczne będą dobrze służyły również następnym pokoleniom.

Góralskie domy z bali

Architektura w stylu góralskim to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wyróżników rejonu Podhala. Góralskie domy z bali, często na murowanych lub kamiennych podmurówkach, o spadzistych dachach to popularne widoki dla tamtejszego krajobrazu.

Taki styl swoje korzenie zawdzięcza tradycyjnym góralskim budownictwo, które z początku było bardzo skromne i proste w swojej formie. Góralskie chaty budowano z drewnianych świerkowych albo jodłowych bali, które przepoławiano i wiązano na węgieł. Z uwagi na optymalne utrzymanie ciepła w środku chaty, okna były stosunkowo małe, przeważnie z ekspozycją południowo-wschodnią, aby zapewnić jak najlepsze nasłonecznienie i doświetlenie wewnątrz izb. Wysokie oraz spadziste dachy pokryte gontem, miały zapobiec gromadzeniu się dużych ilości śniegu w mroźne, długie zimy. Tradycyjny podhalański dom zwykle składał się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych, sieni oraz strychu i komory. Piwnice na ogół budowano zupełnie osobno, poza obrębem chaty.

Budowanie większych willi, pensjonatów i innych budynków w góralskim stylu zapoczątkował Stanisław Witkiewicz, którego inspiracją były właśnie tradycyjne domy z bali. Góralski charakter architektury podhalańskiej podkreślały zarówno ściany z drewnianych bali i spadziste dachy, jak i charakterystyczne podhalańskie zdobienia. Zaczęto budować od frontu odkryte werandy lub tarasy, które podpierano belkami.

Obecnie budowane domy i inne obiekty, również nawiązują do tradycji góralskiej. Na Podhalu nadal stawia się domy góralskie z bali, które wyglądem przypominają dawną architekturę. Stosuje się drewniane podbitki, słoneczka, rysie oraz drewniane opaski wokół okien, a także okiennice i inne charakterystyczne elementy. Powszechna jest także tradycyjna kamienna podmurówka. Góralskie wnętrza domów zdobione są zwykle drewnem, co nadaje odpowiedni klimat.

Nasza firma pochodzi z Podhala, dlatego w projektach tworzonych przez siebie domów często odzwierciedla góralski styl i charakter. Stosowana przez naszą firmę technologia wywodzi się z tradycji rejonu i do czasów obecnych jest z powodzeniem wykorzystywana. Domy z drewna buduje się z odpowiednio przygotowanych okrągłych, płaskich lub półokrągłych bali, składanych na węgły, a powstałe między nimi szczeliny dokładnie wypełnia się naturalnym mszeniem, tzw. wełnionką. Taka metoda nie tylko perfekcyjnie uszczelnia ściany budynku, ale również wzbogaca walory estetyczne i podkreśla góralską kulturą.

Góralskie domy z bali są popularne głównie na południu Polski, jednak świetnie sprawdzają się i prezentują także w innych rejonach, zwłaszcza w pobliżu lasów i innych pięknych, naturalnych okoliczności przyrody.

Małe domy z bali to tanie domy z bali

Wybudowanie własnego domu tanio i szybko, to pragnienie niejednego z nas. Większość domów wymaga jednak ponoszenia dużych kosztów, a ich budowa przeciąga się i trwa latami. Budżet często bywa przekroczony, bo po drodze napotyka się na różne problemy i trudności.

Jednym z ciekawych rozwiązań na posiadanie własnych czterech kątów, przy stosunkowo niedużym budżecie i w szybkim czasie jest postawienie małego domu z bali.
Małe domy z bali tworzone są z drewnianych okrągłych, półokrągłych lub prostokątnych bali, obrabianych w odpowiedni sposób i łączonych na „węgły”. W ten sposób w krótkim czasie powstaje dom, który może spełniać rolę domu całorocznego. Drewno oprócz walorów estetycznych, zdrowotnych posiada również właściwości, które sprawią, że taki budynek będzie relatywnie tani w eksploatacji. Domy z bali o odpowiedniej grubości nie potrzebują bowiem dodatkowego ocieplenia, gdyż drewno samo w sobie jest świetnym naturalnym izolatorem. Domy z drewna zużywają około 30% mniej energii na ogrzewanie w porównaniu z domami murowanymi, a przy tym zapewniają swobodną wymianę wilgoci oraz naturalną klimatyzację. Drewno w dotyku zawsze pozostaje ciepłe, co korzystnie wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury zimą. Natomiast latem, drewniane ściany skutecznie chronią przed upałem, dlatego w domach z bali o tej porze roku zwykle panuje przyjemny chłód.

Domy z bali są ekologiczne, naturalne, a przy tym dobrze wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkających w nim osób, zwłaszcza cierpiących na alergie oraz choroby układu oddechowego.

Na niski koszt budowy domów z bali z pewnością znaczny wpływ ma szybki termin realizacji. W związku z tym, że na plac budowy przywożone są gotowe elementy, które następnie montowane są przez wyspecjalizowanych fachowców w jedną całość, zyskuje się na czasie, a co za tym idzie, znacznie obniża się koszty usługi.

Małe domy z bali posiadają na ogół nieskomplikowane konstrukcje, proste dachy , które są łatwe w realizacji, co również korzystnie wpływa na ich cenę.

Znaczne oszczędności można uzyskać poprzez zainstalowanie w budynku odpowiednio przemyślanej rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki takiemu rozwiązaniu rachunki za ogrzewanie będą niższe nawet o 30-50%.

Tanie domy z bali to obiekty, które będą służyć także następnym pokoleniom. Są bowiem trwałe, naturalne, a technologia wykorzystywana do ich tworzenia wywodzi się z wiekowej tradycji. Jedynym warunkiem jest odpowiednia konserwacja.

Domy z bali są ekologiczne, ekonomiczne i co najważniejsze, posiadają niepowtarzalny charakter i klimat. Ich piękno, walory zdrowotne, energooszczędność, zdobywają coraz więcej uznania wśród inwestorów. Małe i tanie domy z bali to idealne rozwiązanie dla osób chcących żyć wygodnie, oszczędnie i w zgodnie z naturą.

Gotowe domy z bali

Nasza firma od kilku lat z powodzeniem działa zarówno na rynku polskim, jak i norweskim. W Polsce wykonuje głównie projekty domów z drewnianych bali.
Gotowe domy z drewna tworzone przez wysoko wykwalifikowanych brygadzistów ekipy wykonawczej naszej firmy, w tym doświadczonych cieśli, są realizowane z materiałów i surowców o najwyższej jakości. Wysoką klasę usług zauważyć można również w jakości wykonania robót. Firma cieszy się uznaniem dzięki wzorcowej organizacji pracy, terminowości oraz dużemu doświadczeniu.

Gotowe domy z bali tworzy się w technologii zaczerpniętej z tradycji góralskich, która przez wieki stosowana była w rejonie Podhala. Domy w pierwszej kolejności przygotowywane są na placu budowy w Zakopanem, gdzie bale drewniane różnej wielkości i grubości oraz kształtów (półokrągłe, okrągłe i prostokątne) wstępnie się przygotowuje. Drzewo jest odpowiednio obrabiane i kształtowane w poszczególne elementy i części konstrukcyjne. Następnie każdy detal jest znakowany, impregnowany oraz zabezpieczany. Tak tworzy się wszystkie niezbędne elementy np. łaty, kontr łaty, krokwie i inne części.

Każdy dom z bali najpierw ekipa budowlana składa na roboczym placu budowy na tzw. „węgły”, a następnie budynek jest zdemontowany, załadowany na samochody, a dalej – transportowany na docelowe miejsce do inwestora. Potem, już na właściwym miejscu składany jest w jedną całość. Po odpowiednim złożeniu wszelkich części obiektu, brygada naszej firmy rozpoczyna budowę więźby dachowej. Gdy dom już stoi, przystępuje się do prac wykończeniowych, między innymi do wypełnienia strzelni pomiędzy belami. Mszenie domów z bali, bo tak nazywa się ten proces, jest najlepszym sposobem na ocieplenie i uszczelnienie drewnianego domu, a przy okazji stanowi jego niezwykle urokliwą ozdobę. Dawniej, góralskie domy mszone były mchem (stąd wzięła się nazwa), obecnie stosuje się specjalne wióry zwane wełnianką, które można zwijać na wiele sposobów i które dają dużo lepsze efekty. Końcowe prace nad domem z bali to montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykończenie wnętrz zgodnie z zaleceniami klienta.

Gotowe domy drewniane to szybki sposób na posiadanie zdrowego, naturalnego i nowoczesnego domu charakteryzującego się pięknym, oryginalnym wyglądem, wyjątkowym mikroklimatem panującym wewnątrz pomieszczeń, a także energooszczędnością i trwałością. Tego typu domy świetnie pasują do podmiejskiego krajobrazu, wiejskiego klimatu, bądź leśnych zakątków lub górskich widoków. To wspaniała alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych, gdyż nie wymagają wielu lat budowy, a ich budowa trwa dosłownie kilka tygodni.

Drewniane domy z bali a domy szkieletowe

Domy drewniane buduje się na wiele sposobów. Łączy je główny materiał, z którego są wytwarzane, czyli drewno. Drewno jest jednym z najstarszych i najlepszych surowców wykorzystywanych w budownictwie. Używano go do budowy domów tysiące lat temu, a i obecnie cieszy się dużą popularnością. Drewno posiada bowiem mnóstwo walorów, które sprawiają, że jest świetnym materiałem budulcowym.

Do budowy domów z drewna wykorzystuje się różnorodne technologie. Najpopularniejsze domy drewniane to między innymi domy szkieletowe, prefabrykowane domy z drewna oraz drewniane domy z bali. Czym się różnią? Najprościej i najkrócej można powiedzieć, że różnica tkwi w konstrukcji ścian.

W domach wznoszonych w technologii szkieletowej budowa polega na postawieniu konstrukcji z drewna, którą następnie wypełnia się odpowiednim materiałem izolacyjnym zazwyczaj w postaci waty mineralnej lub szklanej i zabezpiecza warstwą paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.

W domach prefabrykowanych większą część konstrukcji nośnej przygotowuje się w halach fabrycznych, a następnie gotowe elementy transportowane są na plac budowy i tam montowane na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej. Po zmontowaniu ścian, budynek zostaje odpowiednio zabezpieczony izolacją termiczną i wykończony.

Domy drewniane z bali natomiast, wznoszone są z bali drewnianych, zwykle o średnicy od 10 do 30 cm. Bale układane są poziomo jeden na drugim i mocowane na tzw. węgły.Domy z bali drewnianych buduje się zazwyczaj z bali prostokątnych, okrągłych lub półokrągłych, które są odpowiednio obrabiane i impregnowane. Im ich grubość jest większa, tym posiadają lepsze przewodnictwo ciepła. Domy z bali nie wymagają dodatkowego ocieplenia, gdyż odpowiednio zabezpieczone cechują się dobrą szczelnością, odpornością na wilgoć, a także posiadają zdolność do regulacji temperatury. Bale w ciągu dnia absorbują ciepło, co zapewnia utrzymanie właściwej temperatury w nocy, natomiast po zmroku wchłaniają chłodne powietrze, które oddają za dnia.

óżnice między domami drewnianymi a domami z bali oczywiście są także wizualne. Domy szkieletowe mogą prezentować się tak, jak zwykłe domy z cegieł, gdyż wykańcza się je tynkiem, cegłą klinkierową, drewnem lub dowolnym innym materiałem. Zaś domy drewniane z bali posiadają swoisty, niepowtarzalny, klimat i charakter, który idealnie komponuje się z naturalnym podmiejskim otoczeniem, górskim krajobrazem lub z tłem w postaci lasów, jezior i łąk.